Тема. Повторення та узагальнення вивченого про прикметник. Підготовка до написання контрольної
роботи
Мета: - систематизувати та узагальнити
знання учнів про прикметник як самостійну частину мови;
-
закріпити навички
правильно визначати морфологічні ознаки прикметників, їх синтаксичну роль;
-
- розвивати логічне мислення, пам'ять, уяву, вміння
правильно висловлювати свої думки;
-
- сприяти розширенню світогляду;
-
-збагшачувати словниковий запас учнів;
-
виховувати почуття поваги та пошани учнів до творчості
Т.Г.Шевченка, почуття гордості за свою країну
Методи і прийоми: робота в групах, парах,
дослідницька робота, самостійна робота творчого характеру, виразне читання
поезій, текстів.
Тип уроку: урок повторення,
узагальнення й систематизації знань.
Обладнання: портрет Т.Г.Шевченка,
розда тковий матеріал, матеріал для роботи в групах, «Кобзар», повість С.
Васильченка «Широкий шлях».
Епіграф до уроку:
Зростає покоління молоде,
Нові вогні горять на небокраї,
Та в далеч з наймолодшими іде
Пророк Зорі, що землю всю осяє.
М.Рильський
Хід уроку
І. Організаційний момент
Вправа «
Комплімент»
Кожен учень робить комплімент сусіду
Вступне слово
вчителя:
-
Доброго дня дорогі діти, ! Всі ви знаєте, що з приходом
весни, в перші березневі дні ось уже багато років в Україні народ вшановує пам’ять Великого Пророка української нації, Славного
Поета, Відомого Художника та Провідника кожного з нас – Тараса Шевченка.
Відомо,
що коли дають характеристику народові, то передовсім називають його
найталановитіших, найкращих представників.
Український
народ, Україна – це Шевченко. У ньому – наша сила, наша істина, історія, буття,
наші болі і мрії.
Шевченко
– вершина родового українського дерева. Коли б волею якоїсь надзвичайної сили
наш народ постав би перед необхідністю з-поміж усіх книжок вибрати дві, то він
узяв би Біблію та «Кобзар» - Євангеліє від Тараса. Без першої був би
неповноцінний духовно, а без другої – немислимий як народ.
ІІ.
Повідомлення теми, мети уроку
Слово
вчителя:
Діти,
на сьогоднішньому уроці ми ще раз повернемося до творчості Т.Г.Шевченка. А
зробимо це для того, щоб повторити та
узагальнити наші знання про прикметник як самостійну частину мови і підготуватися до
написання контрольної роботи. Я думаю, що поезії Т.Шевченка, а також повість С.
Васильченка «Широкий шлях», з якою ми познайомилися в п’ятому класі, допоможуть нам закріпити навички
правильно визначати морфологічні ознаки прикметників, їх синтаксичну роль; розвивати
творчі вміння правильно використовувати прикметники у мовленні.
ІІІ . Узагальнення та систематизація знань
-
Перш, ніж перейти безпосередньо до основної частини
нашого уроку, я пропоную пригадати деякі відомості про прикметник і дати
відповіді на питання словами «так» чи «ні»
-
1. Бліц - опитування:
( робота із сигнальними картками: відповідь ТАК - зелений
колір, відповідь НІ – червоний колір)
1. Прикметник – це службова
частина мови? (Ні)
2. Прикметник означає дію
або стан предмета? (Ні)
3. Прикметник відповідає на
питання який? чий? котрий? (Так)
4. Прикметник у реченні здебільшого виступає додатком? (Ні)
5. Чи згодні ви з тим, що
прикметник має два ступені порівняння? (Так)
6. Прикметник має три
розряди? (Так)
7. Прикметник вживається
тільки в повній формі? (Ні)
8. Ступені порівняння
прикметника в українській мові мають дві форми? (Так)
9. Прикметник не
відмінюється за відмінками? (Ні)
10. Прикметник змінюється за
родами і числами? (Так)
11. Прикметник має форму
кличного відмінка? ( Ні)
12. Прикметник вказує на
ознаку предмета? (Так)
2.
Лінгвістичний двобій
Отже,
для того, щоб перейти до виконання вправ, ми протягом уроку будемо давати
відповіді на ряд запитань.
Розпочнемо з лінгвістичного двобою.( Учні
готували низку запитань за темою, супротивника вибирає вчитель. )
(-
Яка частина мови називається прикметником?
-
Які граматичні
ознаки прикметника ви знаєте?
-
Чим прикметник найчастіше виступає в реченні?)
3.Робота
з текстом
Ми пригадали граматичні ознаки
прикметника і на нас чекає завдання. З тексту, який є уривком повісті С.
Васильченка «Широкий шлях», виписати прикметники, визначити їх рід, число,
відмінок.
«…Невесела у
Шевченка зимою та восени хата – стоїть край села, як примара, найгірша, мабуть, в усьому селі: кривобока, стара, стіни повигинались,
солома на покрівлі потемніла, потрухла, мохом узялася, почорнів од диму вивід,
од вітру порозлазилась, дірки світять
голими латами. А прийде весна, зацвіте садок за хатою, рясна яблуня коло хати, промете Катря під вікнами півники та
барвінок, і хата, як хата, - суму мов не було того… Сад темний, густий, бур’янами зарослий. За садом ховалось сонце. Після першого жаркого квітневого дня плинув теплий, тихий вечір. Над хатою зійшла вечірня зоря, заграла золотом в яблуневому цвіті, тихим, рожевим, у білій на
стіні глині. Вперше по весні білоголова
Шевченкова родина розташувалась вечеряти під яблунею надворі…»
(Учні
зачитують відповіді)
-
Що ви дізналися про родину Шевченка з цього
уривка? ( що сім’я жила дуже бідно)
-
Які слова вам підказали таку відповідь?
(прикметники)
-
Підберіть до прикметників першого речення
синоніми та антоніми.
-
Ну
що ж, граматичні ознаки прикметника ви пригадали, а зараз дайте відповіді на
питання:
-
На які групи за значенням поділяються прикметники?
-
Які прикметники називаються якісними? відносними?
присвійними?
4.Робота в групах
Завдання для груп:
1 група:
Завдання
1: Визначити у словосполученнях групу прикметників за значенням:
Талановитий поет –
Солом’яна стріха –
Дніпр широкий –
Тарасова книжка –
Завдання
2: Утворити від поданих іменників прикметники:
Старість, юність, цікавість, талант, розум,
велич, молодість, обдарованість.
З
одним із прикметників скласти речення про Шевченка.
2 група:
Завдання
1: Визначити у словосполученнях групу прикметників за значенням:
Зоря вечірняя –
Доля молода –
Небо голубеє –
Поетові вірші –
Завдання
2: Утворити від поданих іменників прикметники:
Солома, Україна, село, ніч, вечір, мова,
дерево, глина.
З
одним із прикметників скласти речення про Шевченка.
3 група:
Завдання
1: Визначити у словосполученнях групу прикметників за значенням:
Блідий місяць –
Садок вишневий –
Стара ряднина –
Шевченкова хата –
Завдання
2:Утворити від поданих іменників прикметники:
Тарас, Григорій, Микита, Йосип, Марина,
Катруся, Ярина, Оксана.
З
одним із прикметників скласти речення про Шевченка.
(
Учні зачитують відповіді)
І з
цим завданням ви впорались чудово. Молодці! А зараз перевіримо, що ви запам’ятали про ступені порівняння прикметників.
-
Яка група прикметників має ступені порівняння?
-
Скільки ступенів порівняння має прикметник? Назвіть їх.
-
Які форми мають ступені порівняння?
- Як
творяться ці форми у вищому і найвищому ступенях порівняння?
Кожна
група отримує текст уривка з поезії Т.Г.Шевченка, з якого треба виписати
виділені ( підкреслені) прикметники, утворити вищий і найвищий ступені їх
порівняння.
1 група:
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий
вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
«Причинна»
2 група:
Гори мої високії,
Не так і високі,
Як хороші, хорошії,
Блакитні
здалека.
«Сон»
3 група:
За сонцем хмаронька пливе,
Червоні
поли розстилає
І сонце спатоньки зове
У синє
море: покриває
Рожевою
пеленою,
Мов мати дитину…
« За сонцем
хмаронька пливе…»
(
Учні зачитують відповіді)
5. Театральна
хвилинка
Два
учні - актори показують за допомогою
міміки показують прочитані з листочків прикметники. Всі учні відгадують.
Прикметники:
сумний, плаксивий, розумний, веселий,
усміхнений, вухатий, красивий, сонний, злий, носатий, язикатий, похмурий.
Я
бачу, що і актори ви хороші. А зараз пригадайте:
-
Які є способи творення прикметників?
- За
допомогою чого творяться прикметники?
Кожна
група отримує уривки з поезій Т.Шевченка, виписує виділені прикметники,
визначає їх спосіб творення.
1група:
Чорнобрива,
кароока,
Вилитая мати,
Тільки смутна, невесела…
«Княжна»
2 група:
Орли, орли ви сизокрилі,
Поки вам лихо не приснилось,
Хоч невеличке, хоч на час!
А там під лавою в шиночку
Сховаєтесь у холодочку…
«Дурні та
гордії ми люди»
3 група:
Глянь на мене, чорнобриву,
Моя доле неправдива,
Безталанна
я!
«Якби мені черевики…»
Ну і
з цим завданням ви впорались. А тепер пригадайте
-
Які є форми прикметників?
-
Які прикметники є повними? короткими? стягненими?
нестягненими?
6. Дослідницька робота
Учні, отримавши випереджувальне
завдання, зачитують знайдені в поезіях Шевченка різні форми прикметників
(короткі, нестягнені).
Для того, щоб виконати наступну
вправу, пригадайте
-
Коли не з прикметником пишеться окремо? Коли – разом?
-
У яких випадках пишемо –н- або –нн- у прикметниках?
-
В яких випадках складні прикметники пишемо через дефіс? В
яких - разом?
7.Словниковий диктант
Нещасливий; безталанний; не багатий, а бідний;
давноминулий; багатогранний;народно-визвольний; світло-зелений; довговічний;
волелюбний; невідомий; не злий, а добрий; нецікавий; славнозвісний;
літературно-краєзнавчий.
(
Взаємоперевірка диктанту учнями,
коментування слів)
8. Робота з
підручником
Опрацювання
схеми розбору прикметника як частини мови
9.Самостійна робота
Зробити синтаксичний розбір
речення, виписати прикметник, розібрати його як частину мови:
Сім’я вечеря коло хати, вечірня зіронька встає.
Вечірня
– прим., поч. ф. – вечірній, яка?, відносн., жін. р., одн., Н.в., повн.,
стягн., м’яка гр., означ.
10. Асоціативний ряд
Ну і
на завершення я пропоную дібрати якомога більше прикметників до слова Шевченко:
Шевченко – великий, талановитий, відомий, славнозвісний, мудрий, могутній,
обізнаний, багатогранний, славний, обдарований та інші.
ІV Підсумок уроку
Слово вчителя:
Сьогодні
на уроці ви всі були активними і ми змогли повторити відомості про прикметник, як
самостійну частину мови, змогли підготуватися до написання контрольної роботи.
А
ще, діти, ми згадали творчість Великого Генія українського народу Т.Шевченка.
Минають роки, а його слово живе, кличе нас на нові подвиги, кличе до єдності,
віри і любові.
І
сьогодні, живучи у незалежній державі – Україні, ми з гордістю можемо сказати:
В сім’ї українській і по всьому світу
Ти
живеш із нами, завжди серед нас.
Ти
дзвениш у пісні, в полум’янім
слові,
В
ореолі слави, любий наш Тарасе.
Ми
йдемо до тебе, Кобзарю, за твоєю мудрістю, яка сонцем правди і віри витає над
Україною. І хочеться, щоб не збилися ми з путі, щоб могли чесно глянути Тобі у
вічі і гордо сказати, що «у нас нема зерна неправди за собою».
V Оцінювання учнів
VІ. Домашнє завдання:
1. Підготуватися до
написання контрольної роботи.
2. Середній рівень.
Виписати з творів Шевченка цитату з прикметниками. Виконати морфологічний розбір 3 прикметників.
3. Достатній
рівень. Описати, яким ви особисто бачите Шевченка, використовуючи прикметники.
3 прикметники розібрати як частину мови.
4. Високий рівень. Написати листа Т.Шевченку,
використовуючи прикметники вищого та найвищого ступенів порівняння
Немає коментарів:
Дописати коментар