середа, 3 грудня 2014 р.

  
Тема:  Василь Королів – Старий. «Хуха - Моховинка».  Добро і зло в казці. Світлий життєствердний погляд на світ. Аналіз   зовнішності (портрет) казкових істот.           Теорія літератури. Портрет
Мета:   -  проаналізувати казку   письменника «Хуха – Моховинка»;
-         вчити оцінювати вчинки персонажів твору з позицій гуманізму; 
-         розкрити суть понять «добро « і «зло» у творі;
-         навчати  висловлювати свої думки про добро і зло, змальовані в творі;
-         розвивати навички порівняльної характеристики героїв, творчі здібності вміння грамотно висловлювати свої думки
-         виховувати кращі людські якості,  доброту, порядність, чуйність, уважне ставлення до ближнього.
Тип уроку: формування  та вдосконалення нових вмінь та навичок 
Обладнання:  епіграф , портрет В. Королева – Старого, підручники, зошити, тестові завдання, мультимедійний проектор, сигнальні картки, ілюстрації,  
  Не будь переможений злом, але перемагай зло добром.
(Біблія, Апостол Павло)
                                                 Хід уроку
I Організаційний момент
 Привітання. Сигнал про настрій . ( Смайлики  на полях)
II Актуалізація опорних знань
1       Бліцопитування
- Що називають казкою?(Казка – вигадана розповідь переважно фантастичного змісту про захоплюючі події)
-  Які види казок ви знаєте? (народні та літературні)
-  Чим народна казка відрізняється від літературної? ( є автор, незмінний варіант , писемна форма)?
- Хто автор казки « Хуха Моховинка»?
- До якої збірки входить ця казка?    (НЕЧИСТА СИЛА)
-  Пригадайте, чому В. Королів-Старий вирішив зобразити «нечисту силу» доброю?

  2. Вікторина ТАК     НІ
Пограти хочеться мені в цікаву гру  у « ТАК ЧИ НІ».
Перед вами на партах лежать сигнальні картки , що мають зелений та червоний колір. Відповідь ТАК –  зелений колір, відповідь НІ –  червоний
1.     Хуха народилася взимку ?     ( НІ)  
2.     За віком у родині Хуха була найменшою?              (ТАК)  
3.     Жила Моховинка між корінням великої сосни?   (ТАК)  
4.     Колір вовночки у хухи був жовтим?         (НІ)  
5.     Хуха поселилася у  хліві з козами?           (ТАК)   
6.     Хухи   жалілий любили Моховинку?         (ТАК)  
7.     Хуху ніхто з родичів до себе не запросив?  (НІ)  
8.     Хуха врятувала приятельку козу Лиску?   (ТАК)  
9.     Всі хухи мають добре серце?   (ТАК)    

Всі молодці . Але є учні, яким потрібно бути уважнішими.
  III Повідомлення теми, мети, завдань уроку: очікувані  результати
- На сьогоднішньому уроці ми продовжимо знайомство з творчістю
В. Королева-Старого. Розглядаючи казку «Хуха-Моховинка», спробуємо оцінити вчинки героїв з позицій добра і зла, дати відповідь на запитання: чому люди повинні вибирати між добром і злом?
(запис у зошитах числа і теми уроку)
IV Мотивація навчальної діяльності
1.Робота з епіграфом
 Не будь переможений злом, але перемагай зло добром.
(Біблія, Апостол Павло)
-         Як ви розумієте  ці слова?
-          Чи погоджуєтеся ви з даним висловом? Чому?
ТАК                                                Ні
Поясніть свою позицію
Метод ПРЕС
Я вважаю, …
тому що…
Отже…
  
V Сприймання й усвідомлення учнями навчального матеріалу  
1.         Вступне слово вчителя.  
 Споконвіку триває протистояння добра і зла — двох категорій, таких само протилежних, як життя і смерть, кохання і ненависть, світло і темрява, християнство і язичництво.
Здавалося б, ці поняття несумісні і можуть існувати лише як протиставлення одне іншому. Але це не так. І добро, і зло співіснують у людській душі, розриваючи її на шматки. Що ж потрібно для того, щоб добро перемагало зло? На це питання ми постараємося знайти відповідь сьогодні.

 -  А як ви розумієте поняття добра і   зла ?

2. Асоціативний диктант
 (Записуємо лише слова  іменники)
ЗЛО
 
ДОБРО
 


        

 




( Щастя,  радість,                                                ( Сум, біда , нещастя, кривда)        
свято, доброзичливість)
Обговорення асоціацій, які виникли в учнів.
-         Як ви гадаєте, чому саме ці слова спали вам на думку?  
3.     « Займи позицію» ( використовуємо сигнальні картки)
 - Ще дуже-дуже давно мудреці говорили:
«Для того, щоб зрозуміти, що таке добро, треба відчути на собі зло».
 - Чи погоджуєтеся ви з цим твердженням?
ТАК                                          НІ
4.     МЕТОД ПРЕС
Поясніть свою думку, використовуючи схему-опору:
Я вважаю …
тому що… .
Наприклад … .
Отже … .
  - А в якому з жанрів усної народної творчості добро завжди перемагає зло?   ( У казці)
- Так, адже найпоширенішим видом усної народної творчості є казка. З нею ми зустрічаємося на кожному кроці, починаючи з раннього дитинства. Казки увібрали в себе народну мудрість і життєвий досвід. У казці завжди добро перемагає зло, здійснюються найвибагливіші бажання.
У казках народ завжди цінує людину!
   Вивчаючи казки В. Королева-Старого, ми мимоволі замислюємось над питанням, що таке добро і зло, чи така вже й страшна «нечиста сила». Письменнику вдається прихилити нас до своїх героїв, навчити справедливо оцінювати дії головних і другорядних персонажів, розрізняти добро і зло, як у казках, так і в житті.
 4. Ідейно-художній аналіз казки. Бесіда за змістом казки:
  «Карусель» запитань
- Хто така Моховинка? Звідки родом? Який має вигляд?
- Як Хуха готувалася до зимівлі? Чи зручно їй було в хатці?
- Яка біда обірвала її сон? Що відбувалося в лісі?
- Як Хухам вдалося припинити дідове злодійство? Чи правильно вони зробили, збудивши лісника?
- Який вихід знайшла Моховиннка? Що їй, однак, не давало спокою?
- Розкажіть, що трапилося в хліві та як Хуха врятувала Лиску?
- Які стосунки склалися в Хухи з дітьми? Чому вони подружилися?
- Поясніть, чому вона допомогла дідові вирватися із пастки? Як це на нього вплинуло?
 Знайдіть у казці слова, які підтверджують, що Хуха була дружелюбною. Куди вона подалася? З ким подружилась у хліві?    -         Знайдіть і зачитайте з тексту відповідь на запитання: чи показувались Хухи людям?
-          А чому Моховинка показалась дітям?
-          У хліві Хуха жила, як ми знаємо, безтурботно. Хто чи що знову стає причиною її поневірянь?
5.   Визначення теми, ідеї, основної думки, жанру казки
Тема: взаємозв’язок людини доброї «нечистої сили» і природи; уславлення справедливості, всеперемагаючої сили добра над злом і лихом, підступністю і жорстокістю
Ідея: засудження користі, бездушності (злий дід); возвеличення щирої дружби, взаєморозуміння зі світом природи, її гармонії з людиною
Основна думка казки: Хухи не потребують подяки, вони роблять добро з повинності.
-         Що означає слово повинність?
-          Чи всі люди, роблячи добро іншим, не чекають подяки?
-         А особисто ви  очікуєте подяки, коли робите добру справу?
 6 . Опрацювання понять з теорії літератури
-          А зараз знайдіть, зачитайте як автор змальовує Хуху-Моховинку.  
-          Що ви  прочитали? (опис зовнішності героїні)
-           Хто підкаже, як  називається опис зовнішності дійової особи у художньому творі? (портрет)
- Для чого автор уводить у текст портрет?
(за допомогою портрета ми уявляємо зовнішній вигляд персонажа, розуміємо, хто він є та як до нього ставиться автор,  портрет дає уявлення про характер героя).
-         Чи важливий портрет для літературного твору ? Чому?
 7. Вибіркова робота в парах
(На кожній парті – набір слів та словосполучень. Це риси характеру Хухи та її портретна характеристика).
Завдання для пари: розподілити риси характеру Хухи – Моховинки  та риси зовнішності героїні
          І варіант – характер
ІІ варіант – зовнішність

(І в.: Найменша в родині; «мізинчик»;     манісінька, як кошенятко ; дуже гарна;
пухка, як мох;  тільце — вкрите довгою вовночкою, що змінювала колір;
мордочка — голенька й нагадувала садову жовто-фіолетову квіточку — братки; лапки — голенькі зісподу, рожеві; мордочка, мов квіточка; голосок, як у мишки; тонесенький голосочок, як струна;
ІІ в.:  поранена; добра;          лагідна; звичайненька; слухняна; роботяща; не примхлива; не пам’ятає лихого; допомагає тим, хто цього потребує; не потребує подяки; робить добро з повинності.
Чи важливий портрет для літературного твору ?
 8.       Робота над зіставленням вчинків героїв  у казці
- Хто є носієм добра, а хто — зла у цій казці?
- Однак,  попри  те, що дід завдав стільки лиха цим маленьким міфічним істотам і, зокрема, нашій героїні, вони прийшли на допомогу дідові, коли тому загрожувала небезпека. Допомогли відразу, ні на хвильку не завагавшись. Чому?
- Якої плати зажадали Хухи від діда?
 - Скажіть, а люди, зображені у казці, готові допомогти?
 - В казці є вислови, з яких  стає відомо, що автор  часто розчаровувався в людях. Чи згодні ви з такими висловами? Чому?  Які люди найчастіше зустрічалися  у вашому житті?
 «Люди дуже рідко помічають та розуміють чужі сльози»,
 «Люди взагалі дуже неуважні, і вони мало дечого помічають навколо себе»?
 ( Використання методу «ПРЕС»)
VI Закріплення знань, умінь і навичок
 Складання сенкану  
ДОБРО                      ЗЛО
 1. Предмет (1 іменник).
 2. Означення предмета (2 прикметника).
 3. Дія  предмета (3 дієслова).
 4.  Речення з 4 слів, переважно не вживається назва предмета .
 5. Висновок у формі іменника (асоціація з предметом)
Ну і ще одна умова: слова не повинні повторюватися і бути спільнокореневими.
VII Підсумок уроку
1.     « Мікрофон»
І ряд  - Уособленням добра в казці є такий персонаж..., тому що... .
II ряд - Добро завжди перемагає зло, тому що... .
III ряд - Автор своєю казкою хотів нас навчити … .
2.     Слово вчителя
   Учні, запам'ятайте, будь ласка, давно відомий вислів:
 «Стався до людей так, як хочеш, щоб вони ставились до тебе». Саме це, на мою думку, є відповіддю на запитання, як вибирати між добром і злом. Кожна людина повинна пам’ятати, що, які б перешкоди не ставали на життєвому шляху, звинувачувати обставини та інших людей у своїх проблемах — це не вихід. Потрібно, перш за все, розібратися у собі і визначити, якою дорогою йти — дорогою добра чи дорогою зла. Вибір завжди за людиною.
-             На майбутнє  хочеться побажати, щоб у ваших серцях панували лише добро і любов, щоб життя кожного з вас було схоже на казку, де зустрічатимуться тільки добрі герої, які завжди будуть готові прийти вам на допомогу.
VIII Диференційоване домашнє завдання
1)  Складіть план до казки (середній рівень)
2)  Підготуйте розповідь « Мій добрий вчинок» ( достатній рівень)
3) Підготуйте усну розповідь на тему «Наступні пригоди Хухи – Моховинки» ( високий рівень)
 4)  Намалювати портрет Хухи – Моховинки ( за бажанням

Немає коментарів:

Дописати коментар