понеділок, 8 грудня 2014 р.


М.Стельмах " Гуси-лебеді летять"

     Тема уроку. «Гуси-лебеді летять…» Михайла  Стельмаха. Звичаї та традиції українців.  
Мета уроку. Навчальна –   розкрити звичаї та традиції українського народу , які описує письменник у творі, через художнє слово пояснити учням, як письменник намагається яскраво відобразити звичаї та традиції народу в повісті, з’ясувати роль художніх засобів та елементів фольклору в повісті,  
розвивальнарозвивати вміння працювати з текстом, аналізувати його фрагменти, розвивати естетичні смаки учнів, спостережливість, уміння творчо мислити, грамотно висловлювати свої думки, удосконалювати навички виразного читання, переказування тексту, виділення головних епізодів твору, розвивати словник учнів, формувати кругозір.
виховна виховувати любов до батьків, до своєї родини, до традицій,   інтерес до наслідків власної праці, естетичні почуття.
Теорія літератури. Автобіографічна повість, символ.
Міжпредметні зв’язки, мистецький контекст.  Історія літератури, історія, кіномистецтво, образотворче мистецтво, народознавство.
Обладнання. Портрет М.Стельмаха, підручники,    кінофільм «Гуси-лебеді летять», мультимедійний проектор,  
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.



ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
2.  Забезпечення емоційної готовності до роботи.
- Пригадайте, будь ласка, якусь приємну мить зі свого дитинства і зобразіть її  в зошиті схематично.(Учні виконують завдання).
- Можливо,  хтось хоче  показати своє зображення і   поділитись приємними спогадами із свого дитинства? (Відповіді учнів).
- Я сподіваюся, що схематичні зображення створили вам позитивний настрій і налаштували на активну роботу на уроці.
 А  тепер пригадаймо, творчість якого  письменника ми вивчаємо, і яке відношення має слово «дитинство» до нашого уроку?

 2.Епіграф до уроку, його коментар.

ІІІ. Повідомлення теми та мети уроку. Мотивація навчальної діяльності.
-         Кожний урок для учня -  це спроба дізнатися про щось нове, відкрити для себе  незвідане, невідоме, глибше зазирнути у власну душу.   Урок літератури – це можливість стати кращим, досконалішим, добрішим.                                    Отже, на сьогоднішньому уроці ми будемо знайомитися із творчістю М.Стельмаха, зокрема уривками його повісті «Гуси-лебеді летять».
-        
   ЗНАТИ
Завдання, які необхідно розв’язати в ході уроку:

-         про неповторність художнього стилю М.Стельмаха;                                           - звичаї та традиції українського народу ,які описує письменник у повісті;              - про роль художніх засобів та елементів фольклору в повісті,                               

УМІТИ
 


- працювати з текстом, аналізувати його фрагменти;                                                    - грамотно висловлювати свої думки;                                                                                 - виділяти головні епізоди твору;                                                                                          - розвивати словниковий запас.
ЦІНУВАТИ
 



-         рідну літературу, її митців;                                                                                                   - найдорожчих людей – батьків та свою родину;                                                                             - традицій та звичаї українського народу;                                                                              

IV. Вивчення нового матеріалу.

1. Вступне слово вчителя .
Діти, сьогодні ми з вами живемо в чудовий час, користуємося досягненнями науки й техніки, маємо швидкий доступ до будь-якої інформації, озброєні ґрунтовними знаннями, чимало знаємо та вміємо. А ще недавно люди жили зовсім по-іншому. Вони багато фізично працювали, щоб забезпечити себе всім необхідним для життя, виконували різні роботи, про які ми сьогодні й не здогадуємося, та й відпочивали зовсім не так, як ми тепер. Але всі кращі надбання й досягнення нашого народу, його звичаї й традиції, пісні та думи не зникли, не відійшли у вічність, вони збереглися й донині не тільки в генетичній пам’яті, але й у теперішній культурі, у побуті, у звичаях, тобто в нашому серці, як щось дороге й трепетне, притаманне тільки нам, українцям. Тому ми час від часу повертаємося до народного джерела, до традицій і звичаїв, з яких беремо наснагу й сьогодні, бо все це наше, рідне, добре, любе та миле нашому серцю.
1-й учень. Пройшло століття — все довкіл змінилось,
Хоч для історії і вік — не час.
Що є тепер, тим людям і не снилось,
Та сьогодення всіх вражає  нас,
Бо кожен день несе нас до вершини,
Нові дарує мрії й відкриття,
Захоплення і диво для людини -
Таке у нас сьогоднішнє життя.
2-й учень. Та ми в минуле прагнем повернути,
Коли прапрадіди ось тут жили.
І пригадати нині призабуте:
Які вони традиції несли,
Які були в них звичаї і жарти,
Пісні і думи, прагнення мети...
Минуле забувати нам не варто,
Щоб у майбутнє впевнено іти.
         Учитель. Які народні традиції, пройшовши роки й тисячоліття, дійшли до нас і закріпилися в нашій культурі й побуті?

3. Народознавча вікторина
      Яка головна обрядова страва Різдва? (Кутя)
      Які предмети є атрибутом Великодня? (Паска, крашанки, писанки)
      Як звуться пісні, що виконуються навесні? (Веснянки, гаївки, гагілки)
      Як називається неділя перед Великоднем? (Вербна)
      Яких птахів випікали з тіста під час свята зустрічі весни? (Жайворонків)
      З якою свійською твариною ходили  хлопчики- щедрівники на різдвяні свята?         (Із козою)
      Якої пори року розпочинався рік у давніх слов’ян? (Навесні)
      Які рослини – символи України? (Верба, калина)
      На яке народне свято трави й квіти набирають найбільшої сили? (Івана Купала)
      Яке народно-релігійне свято відзначається сьогодні, 21 листопада? (Архістратига Михайла)
       Учитель. Діти, ви добре знаєте народні традиції. А від кого ви вперше довідалися  про них? (Можливі відповіді – від мами, бабусі, батьків )
. А тепер ми знову працюватимемо із змістом повісті М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять», у ній автор відобразив побут і звичаї простих селян, їхні щоденні турботи. Увесь твір  пронизаний  народною мудрістю. Із перших сторінок ми потрапляємо у дивовижний світ казки.

2.       Вікторина на краще знання героїв твору.
•        «Треба десь зробити січкарню, драча, крупорушку чи керата,— співаючи зробить, дайте тільки заліза, дерева і ввечері добру чарку монопольки. А хочете вітряка, то й вітряка вибудує під самі хмари...» (Дід Дем’ян)
•        «...Коли треба щось робити, охоче допомагаю дідусеві, пасу нашу вредюгу коняку, рубаю дрова, залюбки гострю сапи, люблю з мамою щось садити або розстеляти по весняній воді і зіллю полотно, без охоти, а все-таки потроху цюкаю сапкою на городі і не вважаю себе ледащом». (Михайлик)
•        «В її устах і душі «насіння» було святим словом. І хоч не раз вона нарікала на свою мужицьку долю з її вічними супутниками-нестатками й злиднями, проте нічого так не любила, як землю». (Мати Михайлика)
•        «З двору наполохано виходить у рам’ї, у розтоптаному взутті глибокоока, ще молода жінка, її погляд шукає землі, а розгонисті брови летять угору. ...Жінка зупиняється... потрісканими пальцями поправляє хустинку, а в її чорних очах закипають темні сльози...» (Жебрачка)
•        «Біля самого вориння з козубом у руці стояла чорнява худенька дівчинка років восьми, очі в неї карі, з краплинами роси, рум’янці темні, а губи відстовбурчились рожевим потрісканим вузликом і чогось радіють собі». (Люба)
•        За яку книжечку « я віддав безсовісному крамареві аж п’ять крашанок…» (« Три торби реготу»)


   III. Основний зміст уроку
1. Бесіда з учнями:
-Від чийого імені ведеться розповідь у повісті?
      (від імені Михайлика)
-Отже, головний герой – Михайлик.
      Хто з героїв твору найбільше впливав на формування світосприймання й характеру Михайлика? (дідусь, мама, бабуся).
      Про які традиції і звичаї в українській родині йдеться в повісті? (Звичай батьків уводити дитину в чарівний світ природи, де все живе сприймається, як казка, до батьків на ВИ


      Що ви дізналися про Михайликового дідуся? (Дід Дем’ян  був майстром на всі руки, розповів хлопчикові про золоті ключі сонця, змайстрував хлопцеві вітряка)

      Яким було ставлення матері до насіння? До природи? Як сприймала вона землю?(відео №2,3)
      Чи звернули ви увагу на те,як Михайлик зайшов до хати? Що він зробив у першу чергу?(Зняв картузика).Що вам відомо про цей звичай?
      Чи можна сказати, що материне чуйне ставлення до землі й до людини передалося хлопчикові? У чому це виявляється? Який благородний вчинок Михайлика вам запам’ятався? (Михайлик пригостив голодного хлопця насінням)
      (відео №4)
      До якого образу і з якого твору подібна мати Михайлика? Чим вона нагадує матір О.Довженка? (любов’ю до землі)
      Які вірування відображено через образ матері? (язичницьке вірування). Що вам відомо з історії про дохристиянську язичницьку віру? (багатобожжя, природа як жива істота). Яких язичницьких богів ви знаєте?(Підготовлена завчасно розповідь учня).

      Що ви дізналися з повісті про хліборобську працю? (слайд №5)
      Який хліб був найкращим хлібом Михайликового дитинства? (слайд №6)
      Як автор говорить про першу борозну? (слайд № 7)
      Якими ми уявляємо орачів?
      Про що Михайлик довідався із щедрівок? (що за плугом сам Бог ходив, а Богоматір носила їсти орачам)
      Що ви дізналися про дитячі розваги під час святкування Великодня?(слайд №8)
      Знайдіть і виразно прочитайте уривок про поведінку Михайлика в лісі? Звідки, на вашу думку, хлопчик мав такі знання?
      Чому батько носив Михайлика до школи? Що було найкращим одягом для Михайлика? (батькова кирея)
      Як ви розумієте вислів: «Будеш іти межи люди і вибивати іскри»?
      Які цікаві народні вислови трапляються у творі?


 IV.Закріплення вивченого
1.Пошукова робота
Знайдіть епізоди,які яскраво ілюструють народні прислів’я, приказки, фразеологізми:
-Правда завжди випливає  (з кишені випало 2 насінини)
-Письменного голова годує (любов до книжки)
-Тіло в золоті, а душа в болоті (жадібний односелець не дав шматка хліба голодним )
2. Які фразеологізми та мудрі народні вислови ви виписали вдома, читаючи повість? (учні читають виписане).
3. Установити відповідність між фразеологізмами та їх значенням
1.      Перець на язиці          а) Дуже бідний
2.      Кум королю                б) Посилювати переживання
3.      Ятрити душу               в) Не розбиратися в чомусь
4.      Як мак начетверо        г) Напружено думати
5.      Не варить баняк          д) Бути у виграшному становищі
6.      Ламати собі голову     е) Дотепно й влучно говорити

V. Підсумок уроку.
-        Яких українських традицій та звичаїв дотримуються у ваших родинах?                      (Діти зачитують твори, підготовлені вдома)
-        Яке народно-релігійне свято є для вас улюбленим? (Щедрівки,колядки. Діти виконують щедрівку)
-        Як розумієте слова Стельмаха: «А лебеді летять над моїм дитинством, над моїм життям»? (плин життя – пройшов ще один рік, чистоту, відродження, дитинство).
-        Дайте відповідь на проблемне питання :«Чому повість М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять» має таку назву?»
-        Які риси Михайлика ви хотіли б мати й чому?
-        Чим вразила вас повість? (казковим світом, мудрістю)
-        Що корисного й повчального ви взяли для себе з повісті М. Стельмаха? (треба дотримуватися народних звичаїв, традицій, любити рідну землю, поважати батьків)
-        Розгадування кросворда (слайди  №14-22)
  
  Власне дітище Михайло Стельмах присвятив батькам – Ганні Іванівні та Панасу Дем’яновичу: «Моїм батькам – Ганні Іванівні та Панасу Дем’яновичу з  любов’ю і зажурою».
 - У якому часі ведеться розповідь? (Письменник веде розповідь то в теперішньому, то в минулому часі. Від цього читач уявою ніби переноситься   колишнього в сьогодення).                                                                                               
6.1. Філологічна хвилинка «На острові мовних скарбів».
- Знайдіть, який синонімічний ряд використовує письменник до слова «лаяти». («І що це за мода пішла: не встигнеш босоніж вискочити з хати, як одразу сварять, а то й духопелять тебе…, затюкають…»).
- Як називала мама сина, коли  сердилася на нього? («…і називають махометом вариводою, лоботрясом»; «спершу з мене вибивали дурування і примовляли, який я бузувір, опришок, урвиголова, харциз, каламут і навіть химород»).
- Як описує М.Стельмах зимові дитячі розваги? («…і вже росте отакенна купа, в якій усе регоче, верещить, клубочиться, видирається наверх і жужмом котиться вниз»).
- Знайдіть і зачитайте, які фразеологізми та прислів’я використано в першому розділі? (Вухналі кувати зубами; птиця також боса ходить і не журиться; сорока на крилі принесла).
- З якою метою вводить письменник у текст повісті таку лексику?
 . Вибіркове читання.
 - Чому Михайликові хочеться побувати у краю, де тихі води та ясні зорі?

 12. Інсценізація уривка повісті «У школі».
Другого дня тато взяв мене за руку i повів до школи. Коли дзвоник задзвонив на перерву й дітвора горохом посипалась із класу, батько підійшов до ставної русокосої вчительки, привітався з нею i нахилив голову в мій бік:
— Привів, Насте Василівно, вам свого школяра. Може, i з нього буде якийсь толк.
— Побачимо, — усміхнулась Настя Василівна. — Як тебе звати?
— Михайлом.
— А вчитися хочеш?
— Дуже хочу! — так вирвалось у мене, що вчителька розсміялась.
— Тільки пропустив чимало він, — сказала батькові.
— Усе наздожену, от побачите! — вихопилось у мене, i я благально поглянув на вчительку. — Читати вмію...
— Ти вмієш читати? — здивувалася Настя Василівна.
— Жінка казала, що справді  вміє i по всьому селі винишпорює книжки, — захистив мене батько.
— Це вже добре. А хто тебе навчив читати? — зацікавлено запитала вчителька.
— Я сам від старших школярів перейняв.
— Ану, почитай нам щось, — Настя Василівна взяла зі столу книгу, погортала її й простягнула мені. — Читай ось на цій сторінці.
— А ти ще швидше не можеш?
— Можу і швидше, ось дайте, — відповів я, відчуваючи, що все йде гаразд
— А повільніше теж можеш?
— І повільніше можу, — здивувався, бо нащо робити повільніше те, що можна швидше випалити.
— Ну, то прочитай, зважаючи, що в книзі ще є розділові знаки.
Далі я читав, зважаючи на знаки, і бачив, як щасливий батько любувався своїм читальником.
— А цифри ти знаєш? — запитала вчителька.
— І цифри, до тисячі, знаю.
— А таблицю множення?
— Ні, цього не знаю, — зітхнув я і побачив, як посмутнішав батько.
— Панасе Дем'яновичу, доведеться вашого школяра записати в другу групу.
— Спасибі вам, — чемно подякував тато. — Пишіть, коли на другу потягне.
13.Слово вчителя.
Чарівною казкою дитинства здається нам повість М. Стельмаха «Гуси-лебеді летять...», неначе вона народилася з народних оповідань, повних чаклунства й дива. Письменник в образі Михайлика показав себе, власні дитячі роки, враження, відкриття і витоки свого мистецького натхнення. Уся повість пронизана мудрістю природи, що злилась із мудрістю народною. Ще з перших сторінок повісті ми потрапляємо у світ народних казок, стикаємося з образами містичних легенд, з оспіваними явищами природи. Відчувається, що письменник глибоко шанує народні обряди, звичаї і традиції. І  вишивані рушники, і калина, і свята повага до хліба — все це душа народу. У повісті М. Стельмаха відображено святе ставлення до землі, оранки, сівби, насіння, до дерев, з якими герої розмовляють, як із живими. Навіть показ процесу праці нагадує народний ритуал, набутий віковим досвідом. Все це мало величезний вплив на самовиховання Михайлика, на талант майбутнього митця.
 -Українці мають багатий духовний світ. Звичаї, традиції –  його безцінні скарби, за якими упродовж багатьох століть жили наші предки. У народі існували певні правила, морально-етичні норми, пов’язані з народженням дитини її вихованням, стосунки між членами родини, поведінкою молоді. За народною етикою, діти в українських родинах зверталися до батьків і старших людей на «Ви». Значною мірою ця риса знайшла відображення в автобіографічній повісті М.Стельмаха «Гуси-лебеді летять».
Убога хатина Михайлових батьків, прикрашена вишитими рушниками й кетягами калини, три хлібини й грудка солі на столі, свячені страви у мальованих полумисках.
 Є щось язичницьке і в тому, як селяни з книг М. Стельмаха ставляться до землі, оранки, сівби, до насіння й дерев, з якими вони розмовляють, як із живими. Письменник не промине нагоди, щоб показати, як жінки тіпають коноплі, прядуть, тчуть, вибілюють полотна; як урочисто проводжають плугатарів у поле на оранку; як майстровито роблять свою справу гончар чи стельмах. Призабута тепер естетика праці селянина завжди відтворюється М. Стельмахом з великою любов’ю і поезією. Він — пристрасний оборонець ладу сільського життя, всього доброго і красивого, що відтворено досвідом українського селянина протягом віків.
 2. Зв’язок повісті з УНТ
 У творі багато прислів’їв і приказок («Сто друзів — це мало, один ворог — це багато», «Над шкурою дрижати — людиною не жити», «Де не посій, то вродиться», «Справді, добре сміється той, хто сміється останнім», «Зверху сміється, а всередині сичить»), влучних народнорозмовних висловів («Птиця також боса ходить і не журиться», «В книжці злеліяне слово має бути справжнім святом душі й мислі», «Мужицька музика — ціп і коса», «Чи знайдеться чоловік, якому не треба було б більше, ніж він має»), фразеологізми («Раки пекти»). М. Стельмах — великий майстер художньої деталі при змалюванні портрета, пейзажу

Підсумок уроку.
1 . Підведення підсумків уроку.

- Про які загальнолюдські цінності йдеться в повісті? Як ви вважаєте, чи змінюються вони з плином часу?
- Як ви розумієте рядки епіграфа?
2.Рефлексія.
Я дізнався…
Зрозумів…
Навчився…
Найбільші труднощі я відчув…
Я не вмів, а тепер умію…
3. Оцінювання результатів уроку.


VІ. Домашнє завдання. 

неділя, 7 грудня 2014 р.

УЗАГАЛЬНЮВАЛЬНА ТАБЛИЦЯ

ЗБІРНИК ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

ТАРАС ШЕВЧЕНКО " МЕНІ ОДНАКОВО"


ТАРАС ШЕВЧЕНКО "ІСАІЯ.ГЛАВА 35"


Т.ШЕВЧЕНКО " КАВКАЗ"


Т.ШЕВЧЕНКО "СОН"


Т.ШЕВЧЕНКО "І МЕРТВИМ , І ЖИВИМ..."


Т.ШЕВЧЕНКО


Т.ШЕВЧЕНКО " ГАЙДАМАКИ"


Т.ШЕВЧЕНКО " ВЕЛИКИЙ ЛЬОХ"


М.ХВИЛЬОВИЙ "Я(РОМАНТИКА)"


ВСЕВОЛОД НЕСТАЙКО " ТОРЕАДОРИ З ВАСЮКІВКИ"


ІСТОРІЯ УКРАЇНСЬКОГО КІНО


УЛАС САМЧУК


ОКСАНА ЗАБУЖКО


М.СТЕЛЬМАХ "ГУСИ-ЛЕБЕДІ ЛЕТЯТЬ"



ПІДГОТОВКА ДО КОНКУРСУ ІМ.Т.Г.ШЕВЧЕНКА
                                                                                     ( ЗА МАТЕРІАЛАМИ ІНТЕРНЕТУ)
5 клас
Письмово розкрийте зміст народного прислів’я «Хто Шевченка прочитав, той багатший серцем став». Обсяг роботи – до 1 сторінки.
6 клас
Складіть і запишіть розповідь «Моє знайомство з творчістю Тараса Шевченка», додавши роздуми про те, як і чому вплинули на вас твори Кобзаря. Обсяг роботи – 1-1,5 сторінки.
7 клас
Напишіть твір розповідного характеру «У музеї Тараса Шевченка». Введіть опис одного-двох експонатів. Стиль – за вибором автора. Обсяг роботи – 1- 1,5 сторінки.
8 клас
Уявіть, що оголошено конкурс на кращий проект пам’ятника «Тарас Шевченко очима сучасної молоді». Складіть словесний опис такого пам’ятника Cвій задум обґрунтуйте. Стиль – за вибором автора. Обсяг роботи – до 2-х сторінок.
9 клас
Напишіть адресовану вашим ровесникам передмову до сучасного видання «Кобзаря» Тараса Шевченка. До складеного тексту доберіть заголовок. Стиль – публіцистичний. Обсяг роботи – 2 – 2, 5 сторінки.
10 клас
Напишіть твір-роздум «Багатогранність Шевченкової музи», узявши за епіграф слова Пантелеймона Куліша «Почав «Кобзарем», а закінчив «Букварем». Стиль – публіцистичний. Обсяг роботи – 2-3 сторінки.
11 клас
Напишіть статтю до газети (веб-сайта) з проблеми «Тарас Шевченко у сприйнятті молодого українця». Доберіть до статті заголовок. Стиль – публіцистичний. Обсяг роботи – 2-3 сторінки.

5 клас
Завдання з літератури
I. Складіть кросворд, використавши власні назви, пов язані з життєвим і творчим шляхом Т.Шевченка. За опорне слово візьміть назву найвідомішої поетової збірки.
II. Допишіть рядки з творів Т.Шевченка.
1. «Садок вишневий…».
2. «Реве та стогне …».
3. «І чужому научайтесь, і …».
4. «…світає, край неба …».
5. «Зацвіла в долині…»
6. «І мене в сем ї великій, в сем ї …»
III. Визначте художні засоби в поданому уривку.
За сонцем хмаронька пливе,
Червоні поли розстилає,
І сонце спатоньки зове
У синє море: покриває
Рожевою пеленою,
Мов мати дитину.
IV. Випишіть із поезій Т.Шевченка по 4 зорових й слухових образи.
Завдання з мови
I. Виправте допущені в словосполученнях помилки. Із двома словосполученнями на вибір складіть речення.
Читати Кобзар, кінотеатр Тарас Шевченко, вулиця «імені Т. Шевченка»,великий Кобзар, Шевченко художник.
II. Уставте пропущені букви й розділові знаки. Підкресліть граматичну основу. Випишіть із речень 2 словосполучення, виконайте їх синтаксичний розбір.
Остан..ьою кни..кою поета був «Буквар» для українс..ких дітей і простолюду. Він планував написати ще ари..метику етнографію географію історію Укра.ни.
6-7 клас
Українська література
I.Напишіть твір-роздум на тему «Сирітська доля Тараса Шевченка»
II.Назвіть братів і сестер Т.Шевченка.
III.Робота з деформованим текстом.
Запишіть правильний варіант твору
Пшеницю жала панщині на,
Не спочивать втомилася
Пошкандибала ,в снопи пішла
Годувать Івана-сина.
IV.На якому році життя помер Т.Шевченко, і де його було поховано?
Українська мова
I.Схарактеризувати виділені в реченні іменники за схемою:
1.Назва істот/неістот . 2.Загальна/власна назва.3.Абстрактна/конкретна назва(якщо загальний іменник) 4.Рід. 5.Число.
У «Кобзарі» Шевченко висловив насамперед самого себе, Свою особистість.(О.Гончар)
8 клас
I.Запишіть висловлювання, розставляючи розділові знаки. Чим ускладнені дані речення?
Своєю мелодикою ритмічною віртуозністю поезії Шевченка створюють авторові славу одного з наймузикальніших поетів світу. У своїй стихійній силі творця він здається не хотів знати ніяких законів, крім тих що диктували йому його власна мистецька інтуїція сила задуму вогонь темпераменту (О.Гончар).
II. Виправте помилки у словосполученнях. З двома словосполученнями складіть поширені речення.
Пароплав Тарас Шевченко, академік гравер, великий Кобзар, читати кобзар, Кирило Мефодіївське Братство, художник –Сошенко, Київський Університет «імені Тараса Шевченка», Шевченко художник, Академія Мистецтв, Шевченківський стиль, шевченкові слова.
III. Відгадайте кросворд.
По вертикалі.
1. Ім’я матері поета.
2. Своєю батьківщиною письменник називав село, де він народився, тобто … .
По горизонталі.
1. Море, в наукову експедицію до якого було запрошено Т. Шевченка.
2. Сад, де Т.Шевченко познайомився з Сошенком.
3. 1860 року Рада Академії присвоїла Т.Шевченку звання академіка- … .
4. Прізвище пана, у якого Тарас служив козачком.
5. Назва маленької книжечки з поезіями, яку приховував поет, перебуваючи на засланні.
6. Здібності, які виявились у Тараса дуже рано.
IV. Прочитайте назву одного з віршів Т.Шевченка з циклу «В казематі», йдучи за з’єднаними лініями. Визначте жанр цієї поезії.
МЕ НА
ВО КО
ОД НІ
V. На місце крапок доберіть відповідні слова з поданих у довідці синонімічних рядів. Запишіть цей уривок, визначте мовні засоби художньої виразності.
Кобзар співав в пустелі Косаралу,
у … батюшки-царя.
Кайдани, шаленіючи, … ,
Що заглушити пісню.
А пісня наростала у засланні.
А пісня грати розбивала … .
Правдивій пісні передзвін кайданів –
То тільки звичний … .
Довідка: кутузки, камери, каземати; дзвеніти, брязкати, бряжчати; на стократ, вкрай, вщент; супровід, акомпанемент, награвання.
VI. Напишіть твір-мініатюру на одну із запропонованих тем.
А. «Хто не належить Вітчизні, той не належить людству» (за творами Т.Шевченка).
Б. «Люди - господарі своєї долі» (за творами Т.Шевченка).
9 клас
Завдання з літератури
I.Складіть та розгадайте кросворд.
По горизонталі.
1.Ріка, над якою поховано Шевченка.
2. Поезія Т. Шевченка , в якій він закликає:
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров ю
Волю окропіте.
3. Село, де поет провів свої дитячі роки.
4. Письменник, у якого Т.Шевченко був старшим боярином на весіллі.
По вертикалі.
5. Місто, біля якого поховано поета.
6. Цеховий майстер живописних справ, у якого навчався Шевченко.
7. Місто, де Шевченко навчався в Академії мистецтв.
8. Російський художник, який намалював портрет В.Жуковського.
II.Визначити художні засоби в уривку з балади «Причинна» Т.Шевченка.
Реве та стогне Дніпр широкий,
Сердитий вітер завива,
Додолу верби гне високі,
Горами хвилю підійма.
І блідий місяць на ту пору
Із хмари де-де виглядав,
Неначе човен в синім морі
То виринав, то потопав.
Ще треті півні не співали,
Ніхто ніде не гомонів,
Сичі в гаю перекликались,
Та ясен раз у раз скрипів.
III.Виписати із творів Т.Шевченка(«І мертвим, і живим, і ненародженим землякам моїм…», «До Основ’яненка», «Кавказ», «Сон», «І Архімед, і Галілей…», «Мені однаково, чи буду…») 8-10 крилатих висловів.
IV.Підтвердіть або спростуйте думку: «Життя Т. Шевченка – подвиг».
Завдання з мови
I.Перепишіть подані 3 речення, вставляючи потрібні розділові знаки й пропущені букви та розкриваючи дужки.
1. Жит.я (В,в).ликого (К,к)обзаря не(мовби) своєрідний
моральний кодекс поезії Шевченка роблять. людей кра.ими ласкавіш.ми
добро(зичливіш.ми).
2. Твори Шевченка говорив Костянтин Станіславс.кий віч.но будитимут. у сер.цях людей благоро.ні в.ликі почут.я.
3. Творч.сть Тараса Шевченка має (не)тільк. Літературно(мистець.ке) а й в.личезне суспіль.не значен.я (За Б.Степанишиним).
II.Виконати синтаксичний розбір останнього речення попереднього завдання.
10 клас
Українська література
I.Біографія ( дайте відповідь )
1.Село, в якому минули дитячі роки Т. Шевченка.
2. Негритянський актор, з яким товаришував Т. Шевченко.
3. Російський художник, який брав участь у викупі Т. Шевченка з кріпацтва.
4. Жінка, в яку був закоханий Т. Шевченко і присвятив їй свої вірші.
5. Навчальний заклад, слухачем якого став Т. Шевченко після визволення з кріпацтва.
6. Варвара…., друг і однодумець Т. Шевченка.
КЛЮЧ : перші літери утворюють слово « кобзар »
II.Творчість ( дайте відповідь)
1.Поема Т. Шевченка, написана 1838 року.
2. Вірш Т.Шевченка « … горять, музика грає ».
3. Жанр твору « Причинна».
4. Поезія – монолог Т. Шевченка, на слова якої написано понад півсотні музичних творів.
5. Композитор, автор опери « Катерина».
6. Рання балада Т. Шевченка.
КЛЮЧ: перші літери утворюють слово « кобзар»
III.З яких творів ці рядки?
1. Спочивають добрі люде, що кого втомило: кого – нічка, кого – сльози. Все нічка покрила.
2. Воскресни, мамо! І вернися в світлицю – хату; опочий,бо ти аж надто вже втомилась, гріхи синовні несучи.
3. Буває, в неволі іноді згадаю своє стародавнє, шукаю, шукаю.Щоб чим похвалитись, що й я таки жив, що й я таки Бога колись-то хвалив!
4. І мене в сім’ї великій, в сім’ї вольній, новій, не забудьте пом’янути незлим тихим словом.
5. Ось слухай же, мій голубе, мій орле - козаче, як конаю в неволі, як я нуджу світом.
6. Ех, якби – то, якби – то знайшли те, що там схоронили.Не плакали б діти, мати не журилась.
КЛЮЧ : перші літери утворюють слово « кобзар»
IV. Напишіть твір – роздум на тему « Шевченко – це народ, і як народ, він буде вічно жити ».
Українська мова
I. Правильно поставте розділові знаки та пропущені букви
В історичному розвитку України Шевченко явище н..звичайне за силою обдаруван..я так і в..ршин..им місцем у літературі мистецтві культури. Походжен..ям становищ..м та популярніст..ю Шевченко виняткове явище також у світовій літературі.
Творчість Шевченка багатогран..а як його талант. Він був і глибоким ліриком і творцем епічних поем і видатним драматургом та різнобічно обдарованим митцем. У духовній історії України Шевченко посів і досі бе….астережно посідає виняткове місце. Значе…..я його творчої спадщини для українс..кої культури важко п..р..оцінити. Його Кобзар започаткував новий етап у розвитку українс..кої літератури і мови а його ж..вописна і грав..рс..ка творчість стали визначними явищами не тільки українс..кого а й світового мистецтва. У ро..витку націонал..ної і соціал..ної самосвідомості українс..кого народу творчість Шевченка відіграла в..л..ч..зну роль.
11 клас
Українська література
1. Напишіть твір-роздум на тему «Жінки у життєвій драмі Кобзаря»
2. Які твори увійшли до першої збірки Т.Шевченка, і як вони називались?
3. З якими художниками дружив Т.Шевченко? Як сталося, що Шевченко потрапив до Академії мистецтв?
4. Відновіть текст та укажіть, з якого вірша взято уривок
…….,чи буду
Я жить……..
………, чи забуде
Мене………
…………. Мені
В неволі…….
………… своїми
В………, плачучи,…
Українська мова
1.Поставте розділові знаки у тексті.
2. Знайдіть складнопідрядне речення та зробіть синтаксичний розбір.
Т.Шевченко обняв своїм генієм усі царини духовного і соціального життя суспільства. Водночас творчість його висвітлила найпотаємніші порухи душі простої людини пригніченої тяжким ярмом царизму розкрила її глибину і велич. У світовій ліриці немає митця який би з такою любов’ю і таким сумом оспівав жінку-матір сестру кохану дружину їхнє тяжке життя. Для Шевченка жіноча недоля була згустком болю що запікся в його серці.

5клас
І. Напишіть невеликий казково-пейзажний твір-замальовку «За сонцем хмаронька пливе…», використовуючи всі види речень за метою висловлювання. 12б.
ІІ. Напишіть творчу роботу на тему «Моя перша зустріч із Тарасом Шевченком». 12б.
6 клас
І. Напишіть невеликий пейзажний етюд-казку «Стоїть явір над водою…», використовуючи всі види речень за метою висловлювання. 12б.
ІІ. Напишіть творчу роботу на тему «Хоч я Тарасові в праправнуки годжуся, та, як у світі цьому жить, в Шевченка вчуся». 12б.
7 клас
І. Напишіть невеликий твір-акварель «Тече вода в синє море…», використовуючи всі види речень за метою висловлювання. 12б.
ІІ. Напишіть творчу роботу на тему «Мрійний, бентежний живе серед нас, грізний і ніжний, Великий Тарас». 12б.
8 клас
І. Поміркуйте, чому в такому пафосному вірші, як «Заповіт», немає жодного знака оклику. Поясніть вживання крапок (…) у середині речень. Закінчіть свої міркування аргументованою відповіддю на запитання «Чи виконали українці заповіт Великого Тараса?».
Як умру, то поховайте
Мене на могилі
Серед степу широкого
На Вкраїні милій,
Щоб лани широкополі
І Дніпро, і кручі
Було видно, було чути,
Як реве ревучий.
Як понесе з України
У синєє море
Кров ворожу…отойді я
І лани і гори –
Все покину, і полину
До самого Бога.
Молитися… а до того
Я не знаю Бога.
Поховайте та вставайте,
Кайдани порвіте
І вражою злою кров’ю
Волю окропіте.
І мене в сем’ї великій,
В сем’ї вольній, новій,
Не забудьте пом’ янути
Незлим тихим словом. 

12б.
ІІ. Напишіть творчу роботу на тему «Відтворення героїчної і трагічної історії України та боротьба запорозького козацтва за волю і незалежність у народних піснях і думах», використавши як епіграф запропоновані нижче слова Тараса Шевченка:
Було колись в Україні –
Ревіли гармати;
Було колись – запорожці
Вміли панувати. 
12б.
9 клас
І. Розставте пропущені розділові знаки в запропонованій нижче поезії Т.Г.Шевченка. Напишіть, що переважає в життєвому виборі поета.
Мені однаково чи буду
Я жить в Україні чи ні
Чи хто згадає чи забуде
Мене в снігу на чужині
Однаковісінько мені.
В неволі виріс між чужими
І не оплаканий своїми
В неволі плачучи умру
І все з собою заберу
Малого сліду не покину
На нашій славній Україні
На нашій не своїй землі.
І не пом’яне батько з сином
Не скаже синові Молись.
Молися сину за Вкраїну
Його замучили колись.
Мені однаково чи буде
Той син молитися чи ні
Та не однаково мені
Як Україну злії люде
Присплять лукаві і в огні
Її окраденую збудять
Ох не однаково мені.
ІІ. Прочитайте уривок тексту, визначте його тему. Продовжте розвиток цієї теми, висловивши свої міркування з посиланнями на прочитані вами художні твори Великого Кобзаря.
Народжений матір’ю-кріпачкою і сам кріпак, він став борцем, революціонером титанічної сили. Його боялися царі, його жахались і смертельно ненавиділи кріпосники. Коли Шевченка відправили в солдати, мабуть, ті вінценосні кати вважали, що звідти йому вже не буде вороття. Проте поет повернувся до рідної своєї України вогненною піснею, віщим незбореним словом. (За О. Гончаром.) 12б.
10 клас
І. Розставте пропущені розділові знаки в запропонованому нижче уривку з поеми Т.Г.Шевченка. З якого твору уривок? Коротко висловіть своє ставлення до головної героїні цього твору.
Ішов Кобзар до Києва
Та сів спочивати
Торбинками обвішаний
Його провожатий.
Мале дитя коло його
На сонці куняє
А тим часом старий кобзар
І с у с а співає.
Хто йде їде не минає
Хто бублик хто гроші
Хто старому а дівчата
Шажок міхоноші.
Задивляться чорнобриві
І босе і голе.
Дала кажуть бровенята
Та не дала долі!
 12б.
ІІ. Прочитайте уривок тексту, визначте його тему. Продовжте розвиток цієї теми, висловивши свої міркування з посиланнями на прочитані вами художні твори Великого Кобзаря.
Винятковим є місце Шевченка в житті нашого народу та його творчість. Характеризуючи її, бачиш, що є творчість, яка не відцвітає, що є в духовній сфері явища, подібні до тих непогасних вічнодіючих вулканів, надра яких завжди пашать вогнем і розжеврюють уночі хмари над собою, мов велетенські маяки. (За О.Гончаром.) 12 б.
11 клас
І. Розставте пропущені розділові знаки в запропонованому нижче уривку з поеми Т.Г.Шевченка. З якого твору уривок? Як сам поет визначив його жанр? Яка головна ідея цього твору? Чи актуальна вона в сьогоденні? Відповіді аргументуйте.
Якби ви вчились так як треба
То й мудрість би була своя.
А то залізете на небо
І ми не ми і я не я
І все те бачив і все знаю
Нема ні пекла ані раю
Немає й Бога тільки я!
Та куций німець узлуватий.
А більш нікого!.. Добре брате
Що ж ти такеє?
Нехай скаже німець. Ми не знаєм.
Отак-то ви навчаєтесь
У чужому краю!
Німець скаже Ви моголи
Моголи! моголи!
Золотого Тамерлана
Онучата голі.
Німець скаже Ви слав’яне.
Слав’яне! слав’яне!
Славних прадідів великих
Правнуки погані! 

12 б.
ІІ. Прочитайте уривок тексту, визначте його тему. Продовжте розвиток цієї теми, висловивши згоду чи незгоду з автором, запропонувавши свої міркування з посиланнями на прочитані вами художні твори Великого Кобзаря. Придумайте й запишіть заголовок тексту.
Пам'ять про Тараса… Вона завжди жила і житиме в народі. Шевченко – це наша душа, наша мудрість, наша сила. Які б нещастя і випробування не випадали на долю нашого народу, він вистоїть, якщо з ним буде Тарас Шевченко, його «Заповіт».
В історії кожної літератури є твори, що мають магічний дар безсмертя. Саме до цих шедеврів належить поезія Великого Кобзаря, яка навчила його сучасників пізнавати і засуджувати несправедливість супроти людей і націй. Магічно переконливі твори Тараса пронизані вірою в незнищенність людини, в те, що вона ніколи не змириться з безправ’ям. (За Катериною Петровою.) 12б.